Nejčastější dotazy

FAQ
HTML Czech

Kolagen

Kolagenové peptidy jsou malé, rozpustné částice bílkovin získávané z hovězího nebo mořského zdroje.

Kolagen je nejhojnější bílkovinou v těle a klíčovou složkou všech pojivových tkání. Kolagen je základním stavebním kamenem našeho těla včetně kůže, vlasů, nehtů, kostí, šlach a kloubů. Naše tělo si nedokáže samo vyrobit dostatek kolagenu a dnešní strava ho obsahuje v minimálním množství. Produkce kolagenu u nás klesá o 1 % ročně poté, co dosáhneme věku 25 let, ale jeho potřeba v našem těle se časem naopak zvyšuje. Kolageny Vital Proteins jsou navrženy tak, aby podpořily mladistvý vzhled a zdravý životní styl*.

*Kolagen je bílkovina. Bílkoviny přispívají k udržení normálního složení kostí a růstu svalové hmoty.

Vital Proteins Collagen Peptides jsou navrženy tak, aby podpořily mladistvý vzhled a zdravý životní styl*.


*Kolagen je bílkovina. Bílkoviny přispívají k udržení normálního složení kostí a růstu svalové hmoty.

Věříme, že si zasloužíte vysoce kvalitní kolagen. Zavázali jsme se k tvorbě prémiových produktů na bázi kolagenu, které jsou vytvořeny z jednoduchých a kvalitních ingrediencí. Chceme podporovat ty, kteří se rozhodli žít plnohodnotný a pulzující život. Naše produkty neobsahují umělá ochucovadla ani barviva. Raději vytváříme produkty, kterým věříme a které jsou vyrobené z přísad, jejichž názvy se dají snadno vyslovit.

Kromě benefitů spojených s užíváním kolagenu samotného, je mořský kolagen vhodný také pro pescetariány a další, jež vyhledávají alternativu k hovězí variantě.

Doporučujeme konzumovat 10-20 g kolagenu denně pro dosažení nejlepších výsledků.

První účinky lze pozorovat po 4-6 týdnech pravidelného užívání. Výsledky se liší, nicméně ti, kteří užívají 10 g až 20 g kolagenu denně, sledují první účinky už po 4 týdnech.

Ano, kolagenové peptidy Vital Proteins můžete přidat do jakýchkoliv horkých nápojů. Teploty nejsou dostatečně vysoké a dostatečně dlouhé na to, aby začaly denaturovat peptid. Dalším bodem je, že káva a čaj jsou ve většině klinických studií způsob dodání kolagenových peptidů.

Naše kolagenové peptidy v prášku jsou skvělé do teplých i studených nápojů. Můžete si je přidat do své ranní kávy, čaje, smoothie nebo dokonce jakékoliv pečené dobroty. Kreativitě se meze nekladou! Podívejte se na náš blog, kde najdete různé nápady na recepty.

Jako doplněk stravy jsou naše kolagenové peptidy obecně uznávány jako bezpečné. Doplňky stravy mohou být uvedeny na trh pouze tehdy, když splňují přísné bezpečnostní parametry. Vždy, zejména u těhotných a kojících žen, jde o velmi citlivou, zdravotní otázku, ať už se to týká léků či doplňků stravy. Doporučujeme se však nejprve poradit s vaším ošetřujícím lékařem, protože nutriční potřeby se mohou při těhotenství nebo kojení lišit.  Máte-li jakékoli další otázky, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.

Jako doplněk stravy jsou naše kolagenové peptidy obecně uznávány jako bezpečné. Doplňky stravy mohou být uvedeny na trh pouze tehdy, když splňují přísné bezpečnostní parametry. Vždy, zejména u těhotných a kojících žen, jde o velmi citlivou zdravotní otázku, ať už se to týká léků či doplňků stravy. Doporučujeme se však nejprve poradit s vaším pediatrem, protože nutriční potřeby každého dítěte se mohou lišit. Naše produkty však nejsou určeny dětem do 3 let.

Hlavním rozdílem je zdroj. Naše Vital Proteins Collagen Peptides jsou vyráběny z hovězí kůže, zatímco mořský kolagen z šupin a kůží bělomasých ryb.  Oba typy nabízí stejné výhody. Kromě benefitů spojených s užíváním kolagenu samotného, je mořský kolagen vhodný také pro pescetariány a ostatní, jež vyhledávají alternativu k hovězí variantě.

Hovězí kolagenové peptidy jsou vyrobeny z hovězích kůží. Kůže, vysokokvalitní zdroj kolagenu, bývá typicky vyřazována jako odpad a vedlejší produkt masného průmyslu. Jejich používáním jako zdroje kolagenu jsme schopni snížit odpad a zlepšit udržitelnost.
Kůže jsou nejprve namočeny, vyčištěny a změkčeny, poté jsou připraveny k extrakci kolagenu. Následně, se vaří ve vodě s teplotou kolísající až do 190 stupňů, aby se z nich extrahoval kolagen. Jakmile je kolagen extrahován, voda a proteolytické enzymy jej hydrolyzují (rozkládají) na menší proteinové řetězce zvané kolagenové peptidy.  Pomocí aplikace stlačeného horkého vzduchu jsou hydrolyzované kolagenové peptidy sušeny rozprašováním do podoby prášku bez zápachu a chuti. Každá šarže kolagenu je laboratorně testována, aby byla zajištěna kvalita a bezpečnost.
V případě mořských kolagenových peptidů je proces totožný, ale jako vstupní zdroj jsou využity šupiny a kůže bělomasých ryb.

Naše kolageny jsou typ I. a III.

V lidském těle se nachází mnoho různých typů kolagenu. Typy I, II a III tvoří přes 90 %.

„Typ kolagenu“ označuje místo, kde se kolagen v těle nachází, nikoli místo, které kolagenem podpoříme po jeho konzumaci. Při užívání kolagenu si ho totiž naše tělo vezme přesně tam, kam potřebuje.

Kolagen typu I najdeme v naší kůži, vlasech, nehtech, ale také ve šlachách, orgánech a kostech.

Typ III se obecně nachází v retikulárních vláknech, jako je kostní dřeň. Obvykle se v těle nachází vedle kolagenu typu I.

Kolagen typu II je hlavní strukturální protein v chrupavce. Dodává jí pevnost, pružnost a odolnost. 

Doporučujeme skladovat na chladném a suchém místě.

Ano, naše kolagenové peptidy jsou hydrolyzované a lze je snadno přidat do jakéhokoliv teplého nebo studeného nápoje či porkmu.

Pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme užívat kolagen pravidelně a průběžně jako součást každodenní rutiny.

Vital Proteins jsou doplňky stravy, tedy "potravina". Potraviny "oficiálně" nemají definovány "vedlejší účinky". Nicméně jsme v tomto směru dosud nezaregistrovali od zákazníků negativní zpětnou vazbu.

Budeme-li se držet v teoretické rovině, tak ano. Dlouhodobý, extrémně vysoký příjem peptidů,  tedy i kolagenu, který by mnohonásobně překračoval doporučené denní dávkování, může nadměrně zatížit ledviny. Mohlo by tedy vést k "řídnutí" kostí. Proto prosím nepřekračujte doporučenou denní dávku.

Ovšem doposud jsme nezaregistrovali od zákazníků negativní zpětnou vazbu v tomto směru. Máte-li z nějakého důvodu pochybnosti o vhodném dávkování právě pro Vás, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Nejde o to, kolik kolagenu se může vstřebat, nýbrž o to, kolik kolagenu umí organismus využít pro vlastní stavbu tkání. Dávkování je proto stanoveno tak, aby množství využitelného kolagenu bylo co nejvyšší.

Kolagenové peptidy, jako každý protein, mohou podporovat sytost (pocit plnosti) a lze je snadno přidat do jakéhokoliv nápoje, jako jsou ovocné smoothie nebo koktejly po tréninku. Tento produkt doporučujeme používat pouze jako doplněk stravy. Kolagen nelze tudíž používat jako podporu na hubnutí. Vzhledem k tomu, že nemůžeme nabídnout individuální lékařské a nutriční poradenství, doporučujeme prodiskutovat vaše zdravotní cíle s vaším ošetřujícím lékařem či s nutričním expertem.

Ne, není, protože je vyroben z živočišných zdrojů (hovězí kůže či šupiny a kůže z ryb).

Vyzkoušejte naše Vital Proteins Collagen Peptides, které jsou bez chuti i zápachu, takže je velmi snadno začleníte do svého jídelníčku a každodenního rituálu!

Užívání kolagenu není, v tomto smyslu, nijak omezeno. Složení syrovátky je však odlišné. Syrovátka obsahuje i určité druhy vitaminů a stopových prvků a obsažené bílkoviny jsou pak jiného druhu. Oba produkty se tedy spíše vzájemně doplňují, než že by byly vzájemně zaměnitelné.

Často je odměrka během přepravy zasypaná a ukrytá v kolagenové směsi. Většina zákazníků najde odměrku tak, že vidličkou pročeše kolagenový prášek. Pokud ji stále nemůžete najít, kontaktujte, prosím, náš zákaznický servis pro ekvivalentní velikost odměrky.

Ne, naše produkty neobsahují umělá ochucovadla ani barviva. Raději vytváříme produkty, kterým věříme a které jsou vyrobené z přísad, jejichž názvy se dají snadno vyslovit.

Kolagenové peptidy mohou působit jako "poslíčci" k buňkám a spouštět syntézu a remodelaci nových kolagenových vláken, čímž podporují struktury kůže, kostí, kloubních tkání apod. Více než 90 % kolagenových peptidů se objeví v našem krevním oběhu během několika hodin po konzumaci. Zajišťují efektivní dodání esenciálních peptidů a aminokyselin na místa v těle, kde jsou nejvíce potřeba. Konzumace kolagenových peptidů pomůže tělu dodat aminokyseliny potřebné jako stavební kameny pro obnovu tkání, jako je kůže, kosti a klouby.

 

Je vhodné, ne-li nutné, aby se s procesem stárnutí všechny typy kolagenu v našem těle obnovovaly a regenerovaly. Syntéza kolagenu probíhá jednak uvnitř jednotlivých buněk, ale také částečně extracelulárně (mimo buňky). Hlavní je, aby byly při této biochemické reakci dodávány pokud možno co nejmenší částice. Jde o takzvané kolagenové peptidy. Ty lze získat hydrolýzou neboli štěpením. Velmi jednoduše řečeno - tyto kolagenové peptidy jsou pak základem pro syntézu a remodelaci nových kolagenových vláken. Jinými slovy, konzumace kolagenových peptidů pomůže tělu dodat aminokyseliny potřebné jako stavební kameny pro kolagenová vlákna a napomáhá tak k obnově tkání, jako jsou kosti, klouby, kůže a jiné.

Kolagenové peptidy se skládají z aminokyselin a vyznačují se vysokým podílem 3 klíčových: glycin, prolin a hydroxyprolin, které představují asi 50 % celkového obsahu aminokyselin. Aminokyseliny v kolagenu jsou stejné jako v naší kůži, kloubech a kostech.
Důvodem menší doporučené denní dávky mořské vs. hovězí varianty je vyšší koncentrace aminokyseliny glycin v mořské variantě. To znamená, že 12 g mořského kolagenu obsahuje podobné množství glycinu jako 20 g hovězího kolagenu.

V tomto směru nebyly zatím realizovány žádné klinické studie. Nicméně doposud nebyly také registovány žádné lékové interakce při užívání kolagenu s jinými léčivými přípravky. Máte-li z nějakého důvodu pochybnosti o vhodném dávkování právě pro Vás, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Někteří zákazníci tvrdí, že užívají kolagen ráno, když je žaludek prázdný, aby se maximalizovalo jeho vstřebávání. Jiní tvrdí, že ho berou v noci, aby mělo tělo dostatek času na zpracování kolagenu, zatímco spí. K dnešnímu dni však neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že užívání kolagenu v určitou denní dobu poskytuje lepší výsledky. Tudíž je možné konstatovat, že jeho užívání není vázáno na denní nebo noční dobu.

Často uslyšíte, že je nutné užívat vitamín C souběžně s kolagenem, abyste pocítili skutečné benefity. To je částečně pravda, protože vitamín C je živina, která může pomoci zvýšit přirozenou produkci kolagenu ve Vašem těle. Konzumace vitaminu C ve stejnou dobu, kdy užíváte kolagen, však není nezbytná pro využití výhod kolagenu.

Existuje mnoho zákazníků, kteří tvrdí, že užívání kolagenu nalačno jim poskytuje nejlepší výsledky. Mnoho lidí tuto metodu dodržuje, protože k trávení bílkovin potřebujete žaludeční kyselinu, takže teoreticky užívání kolagenu na lačný žaludek zajistí, že budete schopni kolagen lépe rozložit. Nicméně nemusíte užívat kolagen na lačný žaludek, abyste pocítili jeho výhody. Zda se rozhodnete ho užívat ráno, odpoledne nebo večer, je jen na vás.

Ano, naše kolageny Vital Proteins jsou tvořeny hydrolyzovanými kolagenovými peptidy, což umožňuje jejich okamžitou rozpustnost a vynikající vstřebatelnost.